Zanim wyznaczysz cele, poznaj siebie

Idziesz na spotkanie z szefem, przełożonym i w głowie masz cele jakie sobie wyznaczyłeś. Okazuje się, że w twojej firmie oczekuje się od ciebie rozwoju a co za tym idzie pomysłów na siebie w kontekście pracy. Na hasło o plany i cele taki scenariusz mniej więcej nam się przedstawia. Stąd gdzieś z tyłu głowy pojawia się niechęć do tego, by robić to w życiu prywatnym. Nie lubimy się zmuszać i wyznaczanie celów wydaje się być czasem tak abstrakcyjne.

Dlaczego warto pomyśleć o wyznaczeniu sobie celów jako o czymś za czym podąża Twoja uwaga.

Zdarzyło Ci się, że kiedy kupiłeś samochód określonej marki albo koloru, to nagle okazywało się, że takich samych samochodów widzisz codziennie po kilka? Mnie to zdarzyło się wielokrotnie. To efekt podążania Twojej uwagi za tym na czym się skupiasz i koncentrujesz.

W psychologii powiemy też, że ktoś kto skupia się na negatywnych stronach życia, na problemach to wszędzie dostrzega problemy. Taka osoba staje się pesymistyczna, bo jej umysł „wyłapuje” negatywne stany pomijając lub w ogóle nie dostrzegając pozytywnych odcieni życia. To tak jak z tym przykładem o samochodach. Prawdopodobnie codziennie mijasz setki samochodów, ale jeśli one Ciebie nie interesują, to nawet nie byłbyś w stanie wymienić ani jednego modelu.

Twój świadomy umysł zignorował te informacje ponieważ nie były w polu twoich zainteresowań. Jest to zrozumiałe ponieważ świadomie możemy przyjąć zaledwie ograniczoną ilość informacji.

Podaję ten przykład po to właśnie by uzmysłowić pewną prawdę. Uwaga twojego umysłu idzie za tym na czym się koncentrujesz. Jeśli nie masz celów w życiu, to Twoja uwaga rozprasza się na to, czego aktualnie doświadczasz. Codziennie jesteśmy bombardowani tysiącami bodźców. Są to newsy, nastroje i oczekiwania innych ludzi. W tym natłoku, bez wyraźnego kierunku, bardzo łatwo przejąć bezwiedne sugestie. Mając plan działania, mamy kierunek w którym możemy podążać.

Ster w żagle

Ustalenie celów pozwoli nie tylko na ustalenie kierunku w którym zmierzamy. Pomoże też sprecyzować to na czym najbardziej tobie zależy.

Koło życia - narzędzie do wyznaczania celów
Koło życia – narzędzie do wyznaczenia celów

8 sfer życia

Warto przyjrzeć się najważniejszym sferom swojego życia i sprawdzić na ile jesteśmy z nich usatysfakcjonowani. W coachingu popularne jest koło życia. Koło rozbijamy na 8 części i przyglądamy się w jakim stopniu odczuwamy satysfakcję w każdej ze sfer. Polecam zrobić sobie tabelkę a potem dopiero przenieść wyniki na koło. Przy tej okazji zachęcam do pobrania pliku pdf z ćwiczeniami do wyznaczenia celów, które znajdziesz na końcu tego wpisu.

Wyznaczanie angażujących celów a koło rowerowe

Koło życia można porównać do koła rowerowego. Po wypełnieniu koła zastanów się jaka byłaby jakość jazdy tym kołem rowerowym gdyby tak ono wyglądało. Czy wartości są rozłożone równomiernie? Czy może powichrowane? Czy są duże spadki i wzloty? Czy jest coś co po prostu uwierałoby jazdę na tym kole? W ćwiczeniach znajdziesz te i inne pytanie, które pozwolą uzmysłowić Ci co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne.

Uświadomienie sobie tego na czym Ci zależy pozwoli zacząć wyznaczyć cele, które będą Ciebie angażowały.

Bądź smarter czyli wyznaczanie celu smart

Znana metoda wyznaczania celów jaką jest metoda SMART ma swoich przeciwników i zwolenników. Ci pierwsi zarzucają, że powstała ona dla organizacji a nie dla wyznaczania celów osobistych czy rozwojowych. Z drugiej strony daje nam solidne fundamenty do wyznaczenia celu dlatego przyjrzyjmy się jej i na przykładzie pokażę jej zastosowanie.

  • S – Specyfic, czyli konkretny
  • M – Measurable, czyli mierzalny np. ile
  • A – Achievable – ambitny
  • R – Relevant – ważny
  • T – Trackable – termin
  • E – Exciting – jak bardzo ekscytujący
  • R – Recorder – zapisany i widoczny

Strumień myśli

Załóżmy, że na podstawie mojej analizy odkryłem gdzie chcę skierować swoją uwagę. Jest to cel, który mógłbym sformułować w ten sposób

Będę pisał artykuły na blogu

Biorąc pod uwagę metodę SMART a nawet SMARTER, która zawiera rozszerzoną listę wzbogaconą o psychologiczne aspekty stwierdzam, że mój cel mimo wszystko jest mało precyzyjny. Mój cel po przeanalizowaniu metodą SMARTER wyszedł:

Raz w tygodniu zamieszczam artykuły na blogu z poradami 
i przykładami, które pomagają czytelnikom w rozwiązaniu ich problemów.

W ten sposób doprecyzowałem cel o mierzalne parametry dzięki czemu będę mógł sprawdzać czy wywiązuję się z określonego celu. Do tego w tym celu mam coś, co mnie dodatkowo ekscytuje. To właśnie porady i praktyczne przykłady są tym, co motywuje mnie do tworzenia

Jak zwiększyć skuteczność realizacji celu?

Oprócz ustalenia sobie celu warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze. Cel powinniśmy napisać na kartce i umieścić w widocznym miejscu. Niektórzy przyklejają cel przed lustrem, inni nad biurkiem. Może być to nawet kalendarz jeśli do niego często zaglądasz.

Nie mniej jednak warto cel napisać odręcznie na kartce. Brian Tracy mówił, że istnieje połączenie między naszym mózgiem a ręką, które sprawia, że podświadomość dąży do realizacji tego celu. W tym miejscu przypominam to, co napisałem na samym początku. Nasza podświadomość kieruje się w tę stronę w którą lokujemy uwagę. Być może tutaj trafiłeś ponieważ Twoja podświadomość szuka inspiracji do zwiększania efektywności.

Druga rzecz, to motywacja. Oprócz tego, że cel sam w sobie powinien być ekscytujący, to warto wypisać sobie motywatory. Wypisz sobie pod celem kilka punktów, które motywują Ciebie do określonego celu. Tą motywacją może być korzyść, którą osiągniesz po zrealizowaniu celu. Jest to coś co sprawi, że chce ci się zabierać za pracę także wtedy kiedy czujesz zniechęcenie.

Dodatki

Tutaj obejrzysz film na yt o planowaniu i realizacji celów z ćwiczeniami

Plik .pdf z ćwiczeniami do wyznaczenia celów

.