Jak zostać Freelancerem – 20 pomysłów na pracę zdalną w domu

Marzy ci się praca z domu, gdzie sam ustalasz sobie grafik? Może szukasz dodatkowych sposobów na zarabianie pieniędzy i wpadłeś na pomysł, że w sumie czemu by nie spróbować chleba freelancera? W tym wpisie zebrałem 20 pomysłów na to jak zostać freelancerem.

W rzeczywistości to nie jest takie trudne. Masz pracę, a zostać freelancerem zawsze możesz po godzinach. To dobry sposób na to byś mógł przekonać się, czy jest to coś, na co mógłbyś sobie pozwolić na całego. Freelancer to ktoś, kto szuka zleceń i wykonuje pracę dla innych. Tym kluczem kierowałem się przy szukaniu 20 różnych specjalności, którymi mógłbyś się zająć.

W obecnych czasach próg wejścia jest prostszy niż kiedykolwiek. Nie potrzebujesz w większości przypadków kierunkowego wykształcenia. Kursy internetowe są tak powszechne i dostępne, że łatwo zdobędziesz i uzupełnisz niezbędną wiedzę. Pamiętam jak kiedyś chodziłem na kursy stacjonarne, które nie zawsze okazywały się trafione jak również nie zawsze dało się wynieść 100% umiejętności. W przypadku kursów internetowych zawsze możesz powrócić do materiału, dokładnie wszystko przerobić tyle razy ile potrzebujesz.

Jak grzyby po deszczu powstają kursy w serwisie udemy.com czy na rodzimym rynku jak strefakursow.pl. UWAGA. Rejestrując się z tego linku do strefy kursów dostajsz 30 zł. rabatu do wykorzystania na dowolny kurs

Link do strefy kursów z rabatem 30 zł.

Możesz wybrać dowolną ścieżkę kariery i zdobywać umiejętności w dziedzinach jakich chcesz.

Jak zostać freelancerem? 20 pomysłów

Korektę zazwyczaj robi się dwukrotnie właśnie ze względu na to, że dość łatwo przeoczyć błędy.

Freelancer Korektor

Znasz się na interpunkcji i ortografii jak mało kto? Lubisz zwracać uwagę na poprawność językową w towarzystwie? Swoich znajomych ciągle zasypujesz smaczkami językowymi?

Być może zawód korektora jest tym, co sprawi ci dużo satysfakcji. Wielu studentów dorabia sobie w ten sposób, jednak warto zwrócić uwagę, że jest to praca wymagająca. Wymagająca ze względu na to, że Twój wzrok musi ciągle szukać błędów, co w jednolitym tekście nie jest takie łatwe.

Korektę zazwyczaj robi się dwukrotnie właśnie ze względu na to, że dość łatwo przeoczyć błędy. Rzadziej spotyka się już trzykrotne korekty, chociaż dawniej w wielu redakcjach były standardem. Ile razy zdarzyło ci się przeoczyć oczywisty błąd podczas pisania np. CV? O tym właśnie mówię i o tego typu pomyłkach. Jeśli mimo to praca korektora Ciebie interesuje, to warsztat możesz wzbogacić na kursie korektorskim. A jakże! Taki jest!

Freelancer copywriter

Jeśli korekta nie jest dla Ciebie, ale mimo to lubisz pisać, masz lekkie pióro, to możesz odnaleźć się w roli copywritera. Wiele osób uważa, że do tego zajęcia niezbędna jest umiejętność barwnego pisania. Jednak nie do końca jest to prawda. Skuteczność copywritera mierzy się ilością sprzedanych produktów. Innymi słowy, musisz opanować zasady marketingu. Musisz pisać tak, by wciągnąć czytelnika i doprowadzić go do punktu, w którym nie pozostawiasz mu nic innego jak wyjąć portfel i zapłacić za produkt lub usługę. Jako copywriter będziesz pisał teksty reklamowe, oferty produktów, opisy przedmiotów w sklepach internetowych.

Grafik freelancer

Możliwości zostania freelancerem w branży graficznej jest dosyć sporo. Jest wiele działów w grafice, a ty możesz wyspecjalizować się w konkretnej. Możesz zająć się grafiką DTP i będziesz tworzyć ulotki, broszury, magazyny drukowane. Możesz też zająć się grafiką 3D a wtedy Twoimi klientami mogą stać się deweloperzy nieruchomości. Możesz także tworzyć grafiki na potrzeby internetu a jeśli masz zacięcie artystyczne i umiesz rysować, to droga ilustratora stoi przed tobą otworem. Jak widzisz grafika jest bardzo obszernym zagadnieniem a to jaką wybierzesz dyscyplinę zależy od twojego talentu i zainteresowań.

Programista Freelancer

Bardzo dużo ofert pracy jest dla programistów i to nie tylko na stanowiska etatowe. Jest tutaj więc pole do popisu jeśli zastanawiasz się jak zostać freelancerem bez konieczności pracy etatowej. Współpracujesz z firmą i rozliczasz się za konkretne zadanie, jakie dostajesz.

Tak samo jak w innych formach pracy zdalnej masz pełną elastyczność. Coraz więcej na rynku jest kursów z szeroką gamą. Możesz wybierać język programowania. Pomyśl o specjalizacji. Możesz tworzyć wtyczki do wordpressa, który jest najbardziej popularnym systemem zarządzania stron internetowych. Rynek zbytu jest bardzo szeroki. Możesz też pisać aplikacje mobilne, gry komputerowe. Tutaj ilość pomysłów zależy od tego jaką gałęzią programowania chciałbyś się zająć.

Fotograf

Wiele osób interesuje się fotografią i robi bardzo dużo zdjęć. Od tego zazwyczaj się zaczyna. Jeśli robisz zdjęcia, które są ładne i podobają się odbiorcom, to zawód freelancer fotograf będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Ważne tutaj jest nie tylko to by zdjęcia były poprawne, ale by miały swoją duszę. Tym można się wyróżnić na gęstym rynku. Fotografia ślubna, casualowa i wiele innych. Wszystko zależy od tego co ciebie kręci.

Tłumacz

Jeśli dobrze znasz język obcy to zawód tłumacz freelancer może być dla Ciebie doskonałym sposobem na pracę zdalną. Tłumacz może pracować zarówno jako tłumacz dokumentów oraz w formie tłumaczenia ustnego na spotkaniach np. na zoomie. Możesz także tłumaczyć książki i inne materiały.

Specjalista ds. SEO

SEO to optymalizacja stron internetowych pod wyszukiwarki. Codziennie miliony osób w google szuka informacji. Jako specjalista ds. seo będziesz odpowiedzialny za dobór odpowiednich słów kluczowych, które będą poszukiwali potencjalni klienci. Ważna jest tutaj analiza rynku bo od niej zależy skuteczność słów kluczowych. Bycie w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania google na odpowiednie frazy to żyła złota dlatego jest to zajęcie, które będzie procentować.  Doświadczenie możesz zebrać prowadząc własną stronę internetową a także oferując usługi małym firmom w twojej lokalizacji. Najprościej jest wypozycjonować lokalne biznesy.

Specjalista ds. social media

Zostań Manager Social Media. To propozycja dla osób, które chciałby prowadzić profile marek w mediach społecznościowych. Będziesz odpowiedzialny za tworzenie wymyślanie i publikowanie postów. Przyda Ci się umiejętność obsługi programów takich jak canva. Te wszystkie techniczne umiejętności możesz zdobyć na strefie efektywności w zakładce LAB. Również do twoich obowiązków będzie należało moderowanie komentarzy, odpisywanie na wiadomości, obsługa klientów w mediach. W tego typu pracy możesz liczyć na kilkaset złotych miesięcznie dochodu za prowadzenie profilu. Zwróć uwagę, że najbardziej czasochłonna będzie branża gastronomiczna gdzie kliencie często pytają się o różne  rzeczy jak np. zamówienie stolika. W takich wymagających branżach należy dokładnie ustalić warunki współpracy i przekazywania informacji oraz zaproponować odpowiednio wyższą stawkę.

Wirtualny asystent

Praca wirtualnego asystenta jest jeszcze u nas mało popularna ale warto uświadomić sobie, że tkwi tutaj olbrzymi potencjał. Odpowiednikiem w świecie zawodów, które znamy będzie to praca asystenta lub asystentki dyrektora. W przeciwieństwie do tego zawodu asystent wirtualny nie skupia się tylko na dyrektorach ale na wszystkich tych przedsiębiorcach, którzy chcą odciążenia swoich obowiązków. Zmorą przedsiębiorców jest to, że muszą zajmować się wieloma rzeczami. Jako wirtualny asystent możesz przejąć część żmudnych obowiązków. W ten sposób możesz zająć się umawianiem na spotkania swoich klientów, tworzyć raporty, archiwizować dokumenty czy także podejmować za nich działania w social mediach czy też aktualizować strony interentowe.

Twórca stron internetowych na wordpressie

Stworzenie profesjonalnej strony internetowej wcale nie jest takie skomplikowane a zapotrzebowanie jest bardzo duże. Wkrótce zaproponuję autorski kurs tworzenia stron internetowych z którego nauczysz się tej umiejętności.

Obsługa sklepu internetowego / strony internetowej

Skoro już wiesz jak tworzyć strony internetowe możesz równie dobrze je prowadzić. Potencjalni klienci to serwisy, sklepy internetowe oraz wszystkie te strony na których treści dodawane są często i często się zmieniają. Szacuje się, że 30% wszystkich stron w internecie zbudowanych jest na wordpressie. To duży rynek i możesz proponować aktualizację samej strony i jak i wtyczek. To usługa, którą możesz wykonywać co miesiąc.

Montaż filmów

Kolejnym pomysłem jest montaż filmów. Nie wymaga to dużej wprawy a jeśli już próbowałeś swoich sił w montowaniu rodzinnych uroczystości, to już wiesz, że wcale nie jest to takie trudne. Zainteresuj się dodatkami, które będą mogły uatrakcyjnić twoje filmy. Usługi możesz świadczyć np. dla youtuberów. Jest sporo wartościowych programów do montażu, które dostępne są za darmo np. DaVinci Resolve czy HitFilm.

Przepisywanie tekstów

Wśród influencerów popularne są audycje tzw. podcasty. Bardzo często tacy twórcy chcą, by nagrania były spisywane. Ma to szczególne znaczenie w przypadku indeksowania słów kluczy przez wyszukiwarki internetowe. Dzięki temu rośnie szansa, że ktoś znajdzie audycję poprzez zapis tekstowy. Istnieją programy do rozpoznania i dekodowania mowy, jednak te programy mają sporo wad.

Trener Personalny i dietetyk

Znasz się na treningach i jesteś w stanie tworzyć dla innych plany? Sam dbasz o to co chcesz świadczyć dla innych? Świetnie! Podobnie jest w przypadku dietetyka. Zapotrzebowanie na zdrowe odżywianie rośnie coraz bardziej. Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku są kursy, które pozwolą nabyć Ci odpowiednich kwalifikacji. Powszechność komunikatorów pozwala zdalnie Ci pracować i byś w stałym kontakcie z twoimi klientami.

Dziennikarz

Potrafisz opowiadać i opisywać w ciekawy sposób? Masz warsztat językowy? Możesz podjąć się roli dziennikarza i pracować dla kilku portali.

Korepetytor

Znasz się na jakimś przedmiocie? Np. na matematyce? Lekcji korepetycji udzielać można niemal ze wszystkiego i nie muszą być to przedmioty szkolne. Czasem w grę wchodzi hobby jak np instrumenty muzyczne czy nawet obsługa komputera. Dzięki aplikacji do spotkań online – ZOOM korepetycje przez internet są dużo prostsze.

Tester aplikacji

Polega na testowaniu aplikacji i innych narzędzi pod kątem zgodności z procedurami. Od testera wymaga się wyłapywania błędów, rozpoznawania ich a zatem należy wykazać się tutaj dokładnością i skrupulatnością.

Zostań afiliantem

Afiliacja polega na polecaniu usług innych firm w zamian za prowizję. Np EbrokerPartner to afiliant świadczący usługi banków i instytucji finansowych. W takim przypadku gdy polecisz komuś kredyt, dostajesz prowizję. Tak działa wiele stron finansowych.

Zostań doradcą

I ostatnia z propozycji, to doradca. Jako doradca możesz doradzać np. wystroju wnętrz czy być stylistką.

Jakim chcesz być freelancerem – podsumowanie

W tym wpisie wymieniłem i pokrótce omówiłem 20 profesji, pomysłów na to jak zostać freelancerem. Większość z nich wymaga oczywiście umiejętności, ale te zdobyć można w dostępnych kursach i szkoleniach. Coraz więcej takich kursów organizowana jest za pośrednictwem internetu.

Niezależnie do tego, która forma pracy Ciebie interesuje albo którą już wykonujesz zachęcam do pobrania mojego darmowego ebooka o Narzędziach Pracy Zdalnej. Dowiesz się z niego jak technicznie się przygotować do świadczenia pracy zdalnej jako freelancer. Stworzysz wygodne środowisko pracy, usprawnisz przepływ komunikacji z klientem, poznasz aplikacje, które odmierzą czas twojej pracy oraz wiele więcej możliwości. Ebook do pobrania poniżej. A Tobie jaka forma pracy zdalnej najbardziej odpowiada?